CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Penlac, 875 mg + 125 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda tabletka powlekana zawiera 875 mg amoksycyliny (Amoxicillinum) w postaci amoksycylinytrójwodnej i 125 mg kwasu klawulanowego (Acidum clavulanicum) w postaci potasu klawulanianu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana.
Podłużne tabletki powlekane barwy białej do białawej o wymiarach 22 mm na 10 mm z linią podziału.
Linia podziału na tabletce ułatwia tylko przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, a nie podziałna równe dawki.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Amoksycylina z kwasem klawulanowym wskazana jest do leczenia następujących zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych (patrz punkty 4.2, 4.4 i 5.1):
ostre bakteryjne zapalenie zatok (właściwie rozpoznane); ostre zapalenie ucha środkowego;
zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli (właściwie rozpoznane); pozaszpitalne zapalenie płuc;
zapalenie pęcherza moczowego;
odmiedniczkowe zapalenie nerek;
zakażenia skóry i tkanek miękkich szczególnie zapalenie tkanki łącznej, ukąszenia przez zwierzęta, ciężki ropień okołozębowy z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej; zakażenia kości i stawów, w szczególności zapalenie kości i szpiku.
Należy wziąć pod uwagę oficjalne wytyczne dotyczące właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dawki wyrażone w odniesieniu do zawartości amoksycyliny z kwasem klawulanowym z wyjątkiemokreślenia dawek w odniesieniu do pojedynczego składnika.
Określając dawkę produktu leczniczego Penlac do stosowania w leczeniu poszczególnych zakażeń należy brać pod uwagę:
przewidywane patogeny i ich prawdopodobną wrażliwość na produkty przeciwbakteryjne
(patrz punkt 4.4);
ciężkość i umiejscowienie zakażenia;
1
wiek, masę ciała, czynność nerek pacjenta jak podano poniżej.
W razie konieczności należy rozważyć zastosowanie innych prezentacji amoksycyliny z kwasemklawulanowym (tj. takich, które zawierają większą dawkę amoksycyliny i (lub) zawierają amoksycylinę ikwas klawulanowy w innej proporcji) (patrz punkty 4.4 i 5.1).
Ta postać produktu leczniczego Penlac, stosowana u dorosłych i dzieci ≥40 kg, według poniższych zaleceńzapewnia całkowitą dawkę dobową 1750 mg amoksycyliny i 250 mg kwasu klawulanowego, podając lekdwa razy na dobę oraz 2625 mg amoksycyliny i 375 mg kwasu klawulanowego, podając lek trzy razy nadobę. U dzieci <40 kg ta postać produktu leczniczego Penlac stosowana według poniższych zaleceńzapewnia maksymalną dawkę dobową 1000 do 2800 mg amoksycyliny i 143 do 400 mg kwasuklawulanowego. Jeśli stwierdzi się, że jest konieczne zastosowanie większej dobowej dawkiamoksycyliny, zaleca się zastosowanie innej prezentacji amoksycyliny z kwasem klawulanowym, abyuniknąć niepotrzebnego podawania dużych dawek dobowych kwasu klawulanowego (patrz punkty 4.4i 5.1).
Czas prowadzonego leczenia powinien być określany na podstawie odpowiedzi pacjenta na leczenie.Niektóre zakażenia (np. zapalenie szpiku kostnego) wymagają dłuższego okresu leczenia. Nie należyprzedłużać leczenia ponad 14 dni bez powtórnej kontroli stanu zdrowia pacjenta (patrz punkt 4.4 odnośnieprzedłużonego leczenia).
Dorośli i dzieci o masie ciała 40 kg
Zalecane dawki:
standardowa dawka: (we wszystkich wskazaniach): jedna tabletka 875 mg + 125 mg podawana dwa
razy na dobę;
większa dawka (szczególnie w zakażeniach takich, jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zakażenia dolnych dróg oddechowych i zakażenia dróg moczowych): jedna tabletka 875 mg + 125 mg podawana trzy razy na dobę.
Dzieci o masie ciała <40 kg
Dzieci można leczyć amoksycyliną z kwasem klawulanowym w postaci tabletek, zawiesiny lub w saszetkach dla dzieci.
Zalecane dawki:
(25 mg + 3,6 mg)/kg mc./dobę do (45 mg + 6,4 mg)/kg mc./dobę podawane w dwóch dawkach
podzielonych;
dawki do (70 mg + 10 mg)/kg mc./dobę podawane w dwóch dawkach podzielonych można rozważać w zakażeniach takich, jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok i zakażenia dolnych dróg oddechowych.
Nie stosować produktu leczniczego Penlac w postaci tabletek u dzieci o masie ciała mniejszej niż 25 kg, ponieważ tabletek tych nie można dzielić.
W poniższej tabeli przedstawiono dawkę (w mg/kg masy ciała), jaką przyjmuje dziecko o masie ciała od 25 kg do 40 kg po podaniu jednej tabletki 875 mg + 125 mg.
Zalecana pojedyncza Masa ciała [kg] 40 35 30 25 dawka [mg/kg masy
ciała] (patrz wyżej) Amoksycylina [mg/kg
masy ciała] w 21,9 25,0 29,2 35,0 12,5-22,5pojedynczej dawce (do 35)(1 tabletka powlekana)
2
Kwas klawulanowy
[mg/kg masy ciała]
w pojedynczej dawce
(1 tabletka powlekana)
3,1 3,6 4,2 5,0 1,8-3,2
(do 5)
Nie dostępne dane kliniczne dotyczące stosowania amoksycyliny z kwasem klawulanowym u dzieciw wieku poniżej 2 lat w dawkach większych niż (45 mg + 6,4 mg)/kg mc. na dobę, zawierającychamoksycylinę i kwas klawulanowy w proporcji 7:1.
Nie dostępne dane kliniczne dotyczące stosowania amoksycyliny z kwasem klawulanowym w proporcji7:1 u dzieci w wieku poniżej 2 miesięcy.
Nie jest możliwe przedstawienie zaleceń dotyczących dawkowania w tej populacji.
Osoby w podeszłym wieku
Modyfikacja dawki nie jest konieczna.
Zaburzenie czynności nerek
Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów z klirensem kreatyniny (CrCl) większym niż 30 ml/min.
U pacjentów z klirensem kreatyniny mniejszym niż 30 ml/min, nie jest zalecane stosowanie postaciamoksycyliny z kwasem klawulanowym zawierających amoksycylinę i kwas klawulanowy w proporcji7:1, ze względu na brak zaleceń dotyczących możliwości dostosowania dawki.
Zaburzenie czynności wątroby
Należy zachować ostrożność podczas dawkowania, kontrolując regularnie czynność wątroby (patrz punkty 4.3 i 4.4).
Sposób podawania
Produkt leczniczy Penlac jest przeznaczony do podawania doustnego.
Podawać na początku posiłku, aby zminimalizować występowanie możliwej nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego.
Leczenie można rozpocząć produktem do stosowania pozajelitowego zgodnie z Charakterystyką ProduktuLeczniczego postaci i.v., a następnie kontynuować produktem doustnym.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne, na którąkolwiek z penicylin lub na którąkolwiek substancjępomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Wystąpienie w przeszłości ciężkiej natychmiastowej reakcji nadwrażliwości (tj. anafilaksji) na inny antybiotyk beta-laktamowy (tj. cefalosporynę, karbapenem lub monobaktam).
Wystąpienie w przeszłości żółtaczki lub zaburzeń czynności wątroby spowodowanych przez amoksycylinę lub kwas klawulanowy (patrz punkt 4.8).
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Przed rozpoczęciem leczenia amoksycyliną z kwasem klawulanowym niezbędne jest zebranie dokładnegowywiadu dotyczącego uprzednio występujących reakcji nadwrażliwości na penicyliny lub cefalosporyny
3
lub inne antybiotyki beta-laktamowe (patrz punkty 4.3 i 4.8).
U pacjentów leczonych penicylinami notowano występowanie ciężkich, sporadycznie zakończonychzgonem, reakcji uczuleniowych (w tym reakcje anafilaktoidalne i ciężkie niepożądane reakcje skórne).Możliwość wystąpienia takich reakcji jest większa u osób, u których w przeszłości wystąpiłanadwrażliwość na penicyliny oraz u osób z chorobami atopowymi. Jeśli wystąpi reakcja alergiczna należyprzerwać leczenie amoksycyliną z kwasem klawulanowym i wdrożyć alternatywny stosowny sposóbleczenia.
Jeśli jest pewne, że przyczyną zakażenia drobnoustroje wrażliwe na amoksycylinę, należy rozważyćzamianę stosowanego połączenia amoksycyliny z kwasem klawulanowym na samą amoksycylinę, zgodniez oficjalnymi wytycznymi.
Zastosowanie tej postaci amoksycyliny z kwasem klawulanowym nie jest właściwe w przypadkuwysokiego ryzyka, że zmniejszona wrażliwość lub oporność przypuszczalnego drobnoustroju naantybiotyki beta-laktamowe nie jest wywołana przez beta-laktamazy wrażliwe na hamujące działaniekwasu klawulanowego. Tej postaci leku nie należy stosować w leczeniu zakażeń wywołanychS. pneumoniae opornego na penicylinę.
Drgawki mogą wystąpić u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub otrzymujących duże dawki (patrz punkt 4.8).
Należy unikać stosowania amoksycyliny z kwasem klawulanowym, jeśli podejrzewa się mononukleozęzakaźną, ponieważ u pacjentów z mononukleozą zakaźną stwierdzono związek pomiędzy występowaniemodropodobnych wysypek, a zastosowaniem amoksycyliny.
Podawanie allopurynolu w czasie leczenia amoksycyliną może zwiększyć prawdopodobieństwowystąpienia skórnych reakcji alergicznych.
Długotrwałe stosowanie może czasami powodować rozwój drobnoustrojów niewrażliwych na ten lek.
Uogólniony rumień z krostkami i gorączką, występujący na początku leczenia, może być objawem ostrejuogólnionej osutki krostkowej (AGEP, ang. acute generalised exanthemous pustulosis) (patrz punkt 4.8).Jeśli taka reakcja wystąpi, konieczne jest odstawienie amoksycyliny z kwasem klawulanowym i jestprzeciwwskazane wszelkie dalsze podawanie amoksycyliny.
Amoksycylinę z kwasem klawulanowym należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynnościwątroby (patrz punkty 4.2, 4.3 i 4.8).
Zdarzenia dotyczące wątroby notowano przeważnie u pacjentów płci męskiej i w podeszłym wieku i mogąbyć związane z przedłużającym się leczeniem. Te zdarzenia bardzo rzadko notowano u dzieci. Wewszystkich grupach pacjentów objawy przedmiotowe i podmiotowe zwykle pojawiają się podczas lub tużpo zakończeniu leczenia, ale w niektórych przypadkach mogą nie być widoczne przez kilka tygodni pozakończeniu leczenia. Są one zwykle przemijające. Zdarzenia dotyczące wątroby mogą być ciężkie, wkrańcowo rzadkich przypadkach notowano zgony. Prawie zawsze występowały one u pacjentów z ciężkimschorzeniem podstawowym lub jednocześnie przyjmujących inne leki o znanym możliwym oddziaływaniuna wątrobę (patrz punkt 4.8).
Podczas stosowania prawie wszystkich leków przeciwbakteryjnych, opisywano występowanie związanegoz antybiotykiem zapalenia jelita grubego, o nasileniu od łagodnego do zagrażającego życiu (patrz punkt
4.8). Dlatego ważne jest wzięcie pod uwagę tego rozpoznania u pacjentów, u których wystąpiła biegunkaw trakcie lub po zakończeniu podawania jakiegokolwiek antybiotyku. Jeśli wystąpi zapalenie jelitagrubego związane z antybiotykiem, należy natychmiast odstawić amoksycylinę z kwasem klawulanowym,przeprowadzić badanie lekarskie pacjenta i wdrożyć odpowiednie leczenie. W tej sytuacji przeciwwskazane jest stosowanie produktów leczniczych hamujących perystaltykę jelit.
W czasie długotrwałego leczenia zaleca się okresowe badania czynności narządów wewnętrznych, w tym
4
nerek, wątroby i układu krwiotwórczego.
U pacjentów otrzymujących amoksycylinę z kwasem klawulanowym rzadko notowano wydłużanie sięczasu protrombinowego. Podczas jednoczesnego stosowania leków zmniejszających krzepliwość krwinależy prowadzić odpowiednie kontrole. Może być konieczna modyfikacja dawek lekówprzeciwzakrzepowych w celu utrzymania właściwego zmniejszenia krzepliwości krwi (patrz punkty 4.5i 4.8).
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy dostosować do stopnia niewydolności (patrz punkt 4.2).
U pacjentów ze zmniejszoną objętością wydalanego moczu bardzo rzadko obserwowano krystalurię,szczególnie podczas leczenia parenteralnego. Podczas podawania dużych dawek amoksycyliny, zaleca sięzapewnienie odpowiedniej podaży płynów i wydalania moczu, aby zminimalizować możliwość tworzeniasię kryształków amoksycyliny w moczu. U pacjentów z cewnikiem w pęcherzu moczowym, należyregularnie sprawdzać drożność cewnika (patrz punkt 4.9).
Jeśli w czasie leczenia amoksycyliną oznacza się glukozę w moczu, zaleca się użycie metodyenzymatycznej z zastosowaniem oksydazy glukozowej, ponieważ zastosowanie nieenzymatycznych metodoznaczania glukozy może prowadzić do występowania fałszywie dodatnich wyników.
Zawartość kwasu klawulanowego w skojarzeniu amoksycyliny z kwasem klawulanowym możepowodować niespecyficzne wiązanie IgG i albumin przez błony komórkowe krwinek czerwonych,prowadząc do fałszywie dodatnich wyników testu Coombsa.
Odnotowywano pozytywne wyniki testu Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA, wykrywającegogrzyby z rodzaju kropidlaków (Aspergillus) u pacjentów otrzymujących amoksycylinę z kwasemklawulanowym, u których nie stwierdzono później zakażenia grzybami z rodzaju Aspergillus. Stwierdzonoreakcje krzyżowe polisacharydów i polifuranoz nie pochodzących z grzybów Aspergillus z testem Bio-RadLaboratories Platelia Aspergillus EIA. Z tego względu interpretację pozytywnych wyników testu upacjentów otrzymujących amoksycylinę z kwasem klawulanowym należy dokonywać uważnie ipotwierdzić innymi metodami diagnostycznymi.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Doustne leki przeciwzakrzepowe
Doustne leki przeciwzakrzepowe i antybiotyki z grupy penicylin były szeroko stosowane w lecznictwie,bez doniesień o interakcjach. Jednakże w literaturze opisane przypadki zwiększania sięmiędzynarodowego współczynnika znormalizowanego (INR) u leczonych acenokumarolem lub warfarynąpacjentów, u których zastosowano leczenie amoksycyliną. Jeżeli konieczne jest jednoczesne stosowanie,należy ściśle kontrolować czas protrombinowy lub INR po rozpoczęciu lub zakończeniu stosowaniaamoksycyliny. Ponadto może być konieczna modyfikacja dawki doustnych leków przeciwzakrzepowych(patrz punkty 4.4 i 4.8).
Metotreksat
Penicyliny mogą zmniejszać wydalanie metotreksatu powodując potencjalne zwiększenie toksyczności.
Probenecyd
Jednoczesne stosowanie probenecydu nie jest zalecane. Probenecyd zmniejsza nerkowe wydzielaniekanalikowe amoksycyliny. Jednoczesne stosowanie probenecydu może powodować zwiększone i długoutrzymujące się stężenie we krwi amoksycyliny, ale nie kwasu klawulanowego.
Mykofenolan mofetylu
U pacjentów otrzymujących mykofenolan mofetylu, po jednoczesnym zastosowaniu z amoksycylinąi kwasem klawulanowym w postaci doustnej obserwowano zmniejszenie o około 50% stężenia aktywnegometabolitu − kwasu mykofenolowego (MPA, ang. mycophenolic acid), oznaczanego przed podaniemkolejnej dawki. Zmiana stężenia przed podaniem kolejnej dawki może nie odzwierciedlać precyzyjnie
5
zmiany całkowitego wpływu MPA na organizm.
Z tego względu, jeśli nie ma klinicznych objawów dysfunkcji przeszczepu, zwykle nie jest koniecznazmiana dawki mykofenolanu mofetylu. Jednak należy uważnie obserwować pacjenta podczas leczeniaskojarzonego i wkrótce po zakończeniu antybiotykoterapii.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Badania na zwierzętach nie wskazują na bezpośredni lub pośredni szkodliwy wpływ w odniesieniu dociąży, rozwoju embrionalnego lub płodowego, porodu lub rozwoju pourodzeniowego (patrz punkt 5.3).Ograniczone dane dotyczące stosowania amoksycyliny z kwasem klawulanowym u kobiet w ciąży niewskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych. W pojedynczym badaniuu kobiet z przedterminowym, przedwczesnym pęknięciem pęcherza płodowego, donoszono, żezapobiegawcze leczenie amoksycyliną z kwasem klawulanowym może być związane ze zwiększonymryzykiem martwiczego zapalenia jelit u noworodków. Należy unikać stosowania w ciąży, chyba że lekarzuzna zastosowanie za istotne.
Karmienie piersią
Obie substancje wydzielane do mleka kobiecego (nieznany jest wpływ kwasu klawulanowego naniemowlę karmione piersią). W rezultacie, możliwe jest wystąpienie biegunki i zakażenia grzybiczegobłon śluzowych niemowlęcia karmionego piersią, w związku z czym może być konieczne zaprzestaniekarmienia piersią.
Należy brać pod uwagę możliwość uwrażliwienia. Amoksycylinę z kwasem klawulanowym możnastosować w czasie karmienia piersią jedynie po przeprowadzeniu przez lekarza prowadzącego ocenystosunku korzyści do ryzyka.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniamaszyn. Jednak mogą wystąpić działania niepożądane (np. reakcje alergiczne, zawroty głowy, drgawki),które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn (patrz punkt 4.8).
4.8 Działania niepożądane
Najczęściej notowanymi działaniami niepożądanymi biegunka, nudności i wymioty.Działania niepożądane opisane w trakcie badań klinicznych oraz po wprowadzeniu amoksycylinyz kwasem klawulanowym do obrotu przedstawione poniżej według klasyfikacji układów i narządówMedDRA i według częstości występowania.
Następujące zasady zostały przyjęte dla sporządzenia klasyfikacji częstości występowania działań niepożądanych: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do <1/10);
niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100);rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000);bardzo rzadko (<1/10 000);
częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze
Kandydoza skóry i błon śluzowych CzęstoNadmierny wzrost niewrażliwych bakterii Częstość nieznanaZaburzenia krwi i układu chłonnego
Przemijająca leukopenia (w tym neutropenia) RzadkoMałopłytkowość RzadkoPrzemijająca agranulocytoza Częstość nieznanaNiedokrwistość hemolityczna Częstość nieznana
6
Wydłużony czas krwawienia i czas protrombinowy1 Częstość nieznana
Zaburzenia układu immunologicznego10
Obrzęk naczynioruchowy Częstość nieznanaAnafilaksja Częstość nieznanaZespół choroby posurowiczej Częstość nieznanaAlergiczne zapalenie naczyń Częstość nieznanaZaburzenia układu nerwowego
Zawroty głowy Niezbyt częstoBól głowy Niezbyt częstoPrzemijająca nadmierna ruchliwość Częstość nieznanaDrgawki2 Częstość nieznanaAseptyczne zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych Częstość nieznana
Zaburzenia żołądka i jelit
Biegunka Bardzo częstoNudności3 CzęstoWymioty CzęstoNiestrawność Niezbyt częstoZwiązane z antybiotykiem zapalenie jelita grubego4 Częstość nieznanaCzarny język włochaty Częstość nieznanaZaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Zwiększenie aktywności AspAT i (lub) AlAT5 Niezbyt częstoZapalenie wątroby6 Częstość nieznanaŻółtaczka zastoinowa6 Częstość nieznanaZaburzenia skóry i tkanki podskórnej7
Wysypka skórna Niezbyt częstoŚwiąd Niezbyt częstoPokrzywka Niezbyt częstoRumień wielopostaciowy RzadkoZespół Stevensa-Johnsona Częstość nieznanaMartwica toksyczno-rozpływna naskórka Częstość nieznanaPęcherzowe złuszczające zapalenie skóry Częstość nieznanaOstra uogólniona osutka krostkowa (AGEP)9 Częstość nieznanaPolekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnymi Częstość nieznana(DRESS)
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Śródmiąższowe zapalenie nerek Częstość nieznanaKrystaluria8 Częstość nieznana1 Patrz punkt 4.4 2 Patrz punkt 4.4
3 Nudności częściej związane ze stosowaniem większych dawek doustnych. Jeśli objawy żołądkowo-jelitowe znaczące, mogą być zmniejszone poprzez stosowanie amoksycyliny z kwasemklawulanowym na początku posiłku.
4 W tym rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego i krwotoczne zapalenie jelita grubego (patrz punkt 4.4).
5 Umiarkowane zwiększenie AspAT i (lub) AlAT obserwowano u pacjentów leczonych antybiotykami beta-laktamowymi, ale znaczenie tych obserwacji nie jest znane.
6 Te zdarzenia zauważono podczas stosowania innych penicylin i cefalosporyn (patrz punkt 4.4).7 Leczenie należy przerwać w razie wystąpienia jakiejkolwiek skórnej reakcji nadwrażliwości (patrzpunkt 4.4).
8 Patrz punkt 4.9. 9 Patrz punkt 4.4.
10 Patrz punkty 4.3 i 4.4.
7
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkiepodejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania NiepożądanychDziałań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznychi Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301,faks: + 48 22 49 21 309, strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych będzie można zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu lub przedstawicielowi podmiotu odpowiedzialnego.
4.9 Przedawkowanie
Objawy przedmiotowe i podmiotowe przedawkowania
Mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego i zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.Obserwowano tworzenie się kryształków amoksycyliny w moczu (krystaluria), w niektórych przypadkachprowadzące do niewydolności nerek (patrz punkt 4.4).
Drgawki mogą wystąpić u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub otrzymujących duże dawki.
Odnotowano wytrącanie się amoksycyliny w cewnikach dopęcherzowych, przeważnie po dożylnympodaniu dużych dawek leku. Należy regularnie sprawdzać drożność cewnika (patrz punkt 4.4).
Leczenie zatrucia
Objawy ze strony przewodu pokarmowego można leczyć objawowo, ze zwróceniem szczególnej uwagi na równowagę wodno-elektrolitową.
Amoksycylinę z kwasem klawulanowym można usunąć z krążenia za pomocą hemodializy.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwbakteryjne do stosowania wewnętrznego, połączenia penicylin, w tym z inhibitorami beta-laktamazy; kod ATC: J01CR02.
Mechanizm działania
Amoksycylina jest półsyntetyczną penicyliną (antybiotyk beta-laktamowy), która hamuje jeden lub więcejenzymów (często zwanych białkami wiążącymi penicylinę, PBP ang. penicillin-binding proteins)w szlaku biosyntezy bakteryjnego peptydoglikanu, będącego integralnym strukturalnym składnikiemściany komórki bakteryjnej. Zahamowanie syntezy peptydoglikanu prowadzi do osłabienia ścianykomórki, po czym następuje zazwyczaj liza komórki i śmierć bakterii.
Amoksycylina podlega rozkładowi przez beta-laktamazy wytwarzane przez oporne bakterie i dlatego zakres działania samej amoksycyliny nie obejmuje organizmów, które wytwarzają te enzymy.
Kwas klawulanowy jest beta-laktamem o budowie podobnej do penicylin. Unieczynnia niektóre beta-laktamazy, co zapobiega unieczynnieniu amoksycyliny. Sam kwas klawulanowy nie wywiera klinicznieużytecznego działania przeciwbakteryjnego.
Zależności farmakokinetyczno-farmakodynamiczne
Czas powyżej minimalnego stężenia hamującego (T>MIC) jest uznawany za główny wyznacznikskuteczności amoksycyliny.
8
Mechanizmy oporności
Istnieją dwa główne mechanizmy oporności na amoksycylinę z kwasem klawulanowym: unieczynnienie przez beta-laktamazy bakteryjne, które nie hamowane przez kwas klawulanowy w tym klasy B, C i D.
zmiana struktury PBP, co zmniejsza powinowactwo leku przeciwbakteryjnego do miejsca
docelowego.
Nieprzepuszczalność błony komórkowej bakterii lub mechanizmy pompy wyrzutowej mogą wywoływać oporność bakterii lub przyczyniać się do jej wystąpienia, szczególnie u bakterii Gram-ujemnych.
Wartości graniczne
Wartości graniczne MIC amoksycyliny z kwasem klawulanowym zostały określone przez European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST).
Drobnoustrój Wartości graniczne wrażliwości (g/ml) Wrażliwy Pośredni Oporny
Haemophilus influenzae1 ≤1 - >1Moraxella catarrhalis1 ≤1 - >1Staphylococcus aureus2 ≤2 - >2Gronkowce koagulazo-ujemne2 ≤0,25 >0,25Enterococcus1 ≤4 8 >8Streptococcus A, B, C, G5 ≤0,25 - >0,25Streptococcus pneumoniae3 ≤0,5 1-2 >2
Enterobacteriaceae1,4 - - >8
Gram-ujemne bakterie beztlenowe1 ≤4 8 >8 Gram-dodatnie bakterie beztlenowe1 ≤4 8 >8 Wartości graniczne nie związane z gatunkiem1 ≤2 4-8 >81 Opisywane wartości dotyczą stężeń amoksycyliny. Na potrzeby badania wrażliwości, stężenie kwasuklawulanowego zostało ustalone na poziomie 2 mg/l.
2 Opisywane wartości dotyczą stężeń oksacyliny.
3 Wartości graniczne podane w tabeli opierają się na wartościach granicznych dla ampicyliny.4 Wartości graniczne dla szczepów opornych R >8 mg/l zapewniają, że wszystkie wyizolowane szczepy,w których występują mechanizmy oporności określane jako oporne.
5 Wartości graniczne w tabeli oparte na wartościach granicznych penicyliny benzylowej.
Częstość występowania oporności wybranych gatunków może zmieniać się z upływem czasu i być różnaw różnych rejonach geograficznych. Należy odnieść się do lokalnych danych dotyczących oporności,szczególnie podczas leczenia ciężkich zakażeń. W razie konieczności należy zasięgnąć opiniispecjalistycznej, gdy lokalna częstość występowania oporności jest taka, że przydatność leku jestwątpliwa, przynajmniej w niektórych rodzajach zakażeń.
9
Szczepy zwykle wrażliwe
Tlenowe bakterie Gram-dodatnie
Enterococcus faecalis Gardnerella vaginalis
Staphylococcus aureus (wrażliwe na metycylinę)£Gronkowce koagulazo-ujemne (wrażliwe na metycylinę)Streptococcus agalactiae Streptococcus pneumoniae1
Streptococcus pyogenes i inne paciorkowce beta-hemolizująceGrupa Streptococcus viridans
Tlenowe bakterie Gram-ujemne
Capnocytophaga spp. Eikenella corrodens Haemophilus influenzae2Moraxella catarrhalisPasteurella multocida
Bakterie beztlenowe
Bacteroides fragilisFusobacterium nucleatumPrevotella spp.
Szczepy, w których może wystąpić problem oporności nabytej
Tlenowe bakterie Gram-dodatnie
Enterococcus faecium$
Tlenowe bakterie Gram-ujemne
Escherichia coli Klebsiella oxytoca Klebsiella pneumoniaeProteus mirabilis Proteus vulgaris
Drobnoustroje z opornością naturalną
Tlenowe bakterie Gram-ujemne
Acinetobacter sp. Citrobacter freundiiEnterobacter sp. Legionella pneumophilaMorganella morganiiProvidencia spp. Pseudomonas sp.
Serratia sp.
Stenotrophomonas maltophilia
Inne drobnoustroje
Chlamydophila pneumoniaeChlamydophila psittaciCoxiella burnetti Mycoplasma pneumoniae
$ Naturalna pośrednia wrażliwość i brak nabytego mechanizmu oporności.£ Wszystkie gronkowce oporne na metycylinę oporne na amoksycylinę z kwasemklawulanowym.
1 W leczeniu zakażeń Streptococcus pneumoniae, który jest oporny na penicyliny nie należy stosowaćtej postaci amoksycyliny z kwasem klawulanowym (patrz punkty 4.2 i 4.4).2 W niektórych krajach UE zgłaszano występowanie szczepów o zmniejszonej wrażliwości u więcej niż 10% szczepów.
10
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Amoksycylina i kwas klawulanowy całkowicie dysocjują w wodnych roztworach w zakresiefizjologicznego pH. Oba składniki szybko i dobrze wchłaniają się po podaniu doustnym. Biodostępnośćamoksycyliny i kwasu klawulanowego po podaniu doustnym wynosi około 70%. Krzywe stężeń obuskładników w osoczu są podobne i czas do osiągnięcia maksymalnego stężenia w osoczu (Tmax) wynosiokoło 1 godziny.
Poniżej przedstawiono wyniki farmakokinetyczne badania, w którym amoksycylina z kwasemklawulanowym (tabletki 875 mg + 125 mg, dwa razy na dobę) była podawana na czczo grupom zdrowychochotników.
Średnie SD) parametry farmakokinetyczne
Podawane substancje Dawka Cmax Tmax* AUC(0-24h) T1/2czynne (mg) (µg/ml) (h) (µg.h/ml) (h)Amoksycylina
AMX + CA 1,50
875 mg + 125 mg 875 11,64±2,78
53,52±12,31 1,19±0,21
(1,0-2,5) Kwas klawulanowy
AMX + CA 1,25
875 mg + 125 mg 125 2,18±0,99
10,16±3,04 0,96±0,12
(1,0-2,0) AMX amoksycylina, CA kwas klawulanowy
* Mediana (zakres)
Stężenia amoksycyliny i kwasu klawulanowego występujące w surowicy po podaniu amoksycylinyz kwasem klawulanowym podobne do stężeń uzyskanych po doustnym podaniu równoważnych,oddzielnie podawanych dawek amoksycyliny lub kwasu klawulanowego.
Dystrybucja
Z całkowitej ilości w osoczu, około 25% kwasu klawulanowego i 18% amoksycyliny jest związane zbiałkami. Objętość dystrybucji wynosi około 0,3-0,4 l/kg dla amoksycyliny i około 0,2 l/kg dla kwasuklawulanowego.
Po podaniu dożylnym wykryto zarówno amoksycylinę jak i kwas klawulanowy w pęcherzyku żółciowym,w tkankach narządów jamy brzusznej, skórze, tkance tłuszczowej, mięśniach, w płynie maziowym, płynieotrzewnowym, żółci i ropie. Amoksycylina nie przenika wystarczająco do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Badania na zwierzętach nie dostarczyły dowodów na znaczącą retencję tkankową pochodnych żadnego zeskładników. Amoksycylinę, podobnie jak większość penicylin można wykryć w mleku kobiecym.W mleku kobiecym można również wykryć śladowe ilości kwasu klawulanowego (patrz punkt 4.6).
Wykazano, że zarówno amoksycylina jak i kwas klawulanowy przenikają przez łożysko (patrz punkt 4.6).
Metabolizm
Amoksycylina jest częściowo wydalana z moczem w postaci nieczynnego kwasu penicylinowegow ilościach równoważnych do 10 – 25% początkowej dawki amoksycyliny. Kwas klawulanowy u ludzijest w dużym stopniu metabolizowany i wydalany z moczem i kałem, oraz jako dwutlenek węglawydalany z wydychanym powietrzem.
Eliminacja
Główną drogą wydalania amoksycyliny nerki, podczas gdy kwas klawulanowy jest wydalany zarówno przez nerki, jak i w mechanizmie pozanerkowym.
U osób zdrowych średni okres półtrwania w fazie eliminacji amoksycyliny z kwasem klawulanowym wynosi około 1 godziny, a średni klirens całkowity około 25 l/h. Około 60 do 70% amoksycyliny i 40 do
11
65% kwasu klawulanowego jest wydalane w postaci niezmienionej z moczem w czasie pierwszych6 godzin od momentu podania pojedynczej dawki 250 mg + 125 mg lub dawki 500 mg + 125 mgamoksycyliny z kwasem klawulanowym, w postaci tabletek. W różnych badaniach stwierdzono, że wokresie 24 godzin 50-85% amoksycyliny i 27-60% kwasu klawulanowego było wydalane z moczem.Największa ilość kwasu klawulanowego była wydalana w ciągu pierwszych dwóch godzin po podaniu.
Jednoczesne podanie probenecydu opóźnia wydalanie amoksycyliny, ale nie opóźnia nerkowego wydalania kwasu klawulanowego (patrz punkt 4.5).
Wiek
Okres półtrwania amoksycyliny w fazie eliminacji jest podobny u małych dzieci w wieku od 3 miesięcy do2 lat i u dzieci starszych oraz u dorosłych. U bardzo małych dzieci (w tym u wcześniaków) w pierwszymtygodniu życia podawanie nie powinno być częstsze niż dwa razy na dobę z powodu niedojrzałościnerkowej drogi wydalania. U pacjentów w podeszłym wieku prawdopodobieństwo zmniejszonej czynnościnerek jest większe, dlatego należy starannie dobierać dawki i przydatne może być monitorowanieczynności nerek.
Płeć
Po podaniu doustnym amoksycyliny z kwasem klawulanowym zdrowym mężczyznom i kobietom niestwierdzono znaczącego wpływu płci na farmakokinetykę amoksycyliny lub kwasu klawulanowego.
Zaburzenie czynności nerek
Całkowity klirens surowiczy amoksycyliny z kwasem klawulanowym zmniejsza się proporcjonalnie dozmniejszającej się wydolności nerek. Zmniejszenie klirensu leku jest wyraźniejsze dla amoksycyliny niżdla kwasu klawulanowego, ponieważ proporcjonalnie większa część amoksycyliny jest wydalana drogąnerkową. Dlatego u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy dobierać takie dawki, abyzapobiegać niepożądanej kumulacji amoksycyliny jednocześnie zachowując odpowiednie stężenia kwasuklawulanowego (patrz punkt 4.2).
Zaburzenie czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy podczas dawkowania zachować ostrożność,kontrolując regularnie czynność wątroby.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Dane niekliniczne, uzyskane na podstawie badań farmakologicznych dotyczących bezpieczeństwastosowania, genotoksyczności, i toksycznego wpływu na reprodukcję, nie ujawniają występowaniaszczególnego zagrożenia dla człowieka.
W przeprowadzonych na psach badaniach, dotyczących toksyczności amoksycyliny z kwasemklawulanowym po podaniu wielokrotnym, obserwowano podrażnienie żołądka, wymioty i przebarwieniajęzyka.
Nie przeprowadzono badań dotyczących rakotwórczości amoksycyliny z kwasem klawulanowym lub innych składników.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Rdzeń tabletki:
Celuloza mikrokrystalicznaKrospowidon, typ A Kroskarmeloza sodowa Krzemionka koloidalna bezwodnaMagnezu stearynian
12
Otoczka tabletki:
Kopolimer metakrylanu butylu zasadowyTytanu dwutlenek (E 171)Talk
Makrogol 6000
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
2 lata.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Blistry OPA/Aluminium/PVC-Aluminium zawierające 10, 12, 14, 20, 21 lub 24 tabletki powlekane.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE
DO OBROTU
Zentiva, k.s.
U kabelovny 130Dolní Měcholupy102 37 Praga 10Republika Czeska
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr 26112
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 25 listopada 2020
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI
PRODUKTU LECZNICZEGO
11/2020
13